استاد مرحوم افشار مرد تکرار ناشدنی عرصه تحقیق و پژوهش در ایران است. حجم فعالیت‌های این بزرگمرد ایران‌شناس و تاثیر این فعالیتها در حوزه‌های مرتبط آنقدر زیاد و کم نظیر است که شما کمتر پژوهشی در حوزه ایران‌شناسی داخل و یا خارج ایران را می‌بینید که از افشار تاثیر نگرفته باشد.
نگارش فهرستی جامع و کامل از فعالیت‌های ایرج افشار کاری بایسته است که ضمن معرفی تلاش‌های ایشان به جامعه تحقیق و پژوهش امکانی فوق‌العاده جهت شناسایی ابعاد علمی این استاد عزیز را برای دوستداران و علاقه‌مندان ایشان فراهم می‌آورد. مایه بسی خوشحالی است که در آخرین روزهای فعالیتم در خانه کتاب این شانس و اقبال را داشتم که چون سالهای گذشته در آستانه سالگرد وفات ایشان کتاب دیگری به نام نامی‌اش در خانه کتاب چاپ و منتشر نمایم.

کتابشناسی موضوعی- تاریخی از چاپکرده‌ها و نوشته‌های ایرج افشار منتشره شده در سالهای (۱۳۲۳-۱۳۹۵) مشتمل بر مشخصات کتابشناسی کتابهایی است که استاد ایرج افشار سامان داده و مقالات و یادداشتهایی است که نوشته و مجلاتی است که اداره کرده است.
دکتر میلاد عظیمی طی ۳۴۴۱ صفحه به روشی دقیق و با مقدمه‌ای مبسوط و نمایه‌ای مفصل به معرفی ۳۱۳۸ رکورد فعالیت علمی مرحوم ایرج افشار مشتمل بر : کتاب (۱۳۰) ؛ کتابواره و جزوه (۱۵) ؛ کتابچه و رساله‌های پیشینیان (۲۰۳) ؛ مجلات و نشریات ادواری (۱۰۳) ؛ مقالات و یادداشت‌ها (۱۳۶۹) ؛ عکس (۴۹۹) ؛ نامه (۵۲۸)؛ یادگار نوشت (۴۲) ؛ مقدمه بر کتاب دیگران (۱۶۷): مقاله به زبان‌های دیگر (۸۲) پرداخته است.
کاری سترگ و ارزشمند که استاد ایرج افشار طی ۸۵ سال عمر شریف و گرانبهای خود به سامان داده و منتشر نموده‌ و ادای دینی بی‌مثال که توسط یکی از شاگردان خلفش یعنی دکتر میلاد عظیمی طی سالیان سال پژوهش به سامان گرفته و چاپ و انتشار یافته است.
آنهایی که افشار را نمی‌شناسند قطعا چیزی در زندگی‌شان کم است و توصیه می‌کنم که با این مرد بزرگ و تمام نشندنی ایرانشناسی آشنا شوند و آنها که با افشار و آثارش مانوس هستند قطعا این کتاب کمکی دوچندان برای انس بیشتر و شناخت بیشترشان از یگانه دوران، استاد مرحوم ایرج افشار است.

پی نوشت ۱: طی ۴ سال مسئولیتم در خانه کتاب آثار زیر از و یا درباره استاد افشار چاپ و انتشار یافت:‌
۱- ایرج افشار (سلسله مشاهیر کتابشناسی معاصر). سیدفرید قاسمی، قطع پالتویی، ۴۸ص.، ۱۳۹۳
۲- فرزانه ایران مدار. احسان‌الله شکراللهی؛ غلامرضا امیرخانی. وزیری، ۷۱۵ص.، ۱۳۹۴
۳- فهرست‌نامه کتابشناسی‌های ایران. تالیف:‌ایرج افشار، به کوشش:‌ایران‌ناز کاشیان. قطع وزیری، ۳۷۹ص.، ۱۳۹۵
۴- کتابواره (فهرست مقاله‌ها، رساله‌ها و جزوه‌های کمیاب گنجینه‌‌ پژوهشی ایرج افشار سپرده شده به مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی). تالیف: پارکوهی هارطونیان، عباس مافی. قطع وزیری، ۲۲۱ص.، ۱۳۹۵
۵- کتابشناسی موضوعی - تاریخی از چاپکرده‌ها و نوشته‌های ایرج افشار (منتشر شده در سال‌های ۱۳۹۵- ۱۳۲۳). تالیف: میلاد عظیمی. قطع وزیری، ۳ج، ۳۴۴۱ص.، ۱۳۹۶

پی‌نوشت ۲- کتابشناسی موضوعی - تاریخی از چاپکرده‌ها و نوشته‌های ایرج افشار به قلم دکتر میلاد عظیمی امسال توانست در رده کلیات جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی را از آن خود کند که حقیقتا شایستگی این جایزه را داشت.

پی‌نوشت ۳- متن اول این یادداشت حاضر، بخشی از مقدمه من بر این کتاب است که متاسفانه با بی‌اخلاقی کامل بعد از چاپ و در صحافی از کتاب جدا شد و مقدمه مدیرعامل بعدی خانه کتاب که فقط چند روزی بر این مسند نشسته بود بر ابتدای آن جای گرفت، البته من تنها توانستم ده نسخه از این کتابها را نجات دهم و داستان آنرا به تفصیل نوشته‌ام که روزی با داستانهای دیگر منتشر خواهم نمود.
شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲:۰۷