لینک های روزانه
بیوگرافی
مدیرعامل سابق مؤسسه خانه کتاب، مدیر مؤسسه بیاض (اطلاع رسانی و پژوهش در عرصه متون کهن) و مدیر بخش اطلاع‌رسانی، پژوهشگر و کتابشناس مرکز احیاء نسخ خطی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در قم بوده است.
وی دو دهه فعالیت در حوزه کتاب پژوهی و کتابشناسی و داوری جشنواره های کتاب را در کارنامه فرهنگی خود دارد.تحصیلات حوزوی در حوزه های علمیه اصفهان و قم در سطوح مقدمات، سطوح و خارج فقه است.
هچنین داوری هفتمین دوره حامیان نسخ خطی مجلس در سال ۸۵ داوری کتاب سال ایران – بخش نسخ خطی – سال ۱۳۹۲ داوری کتاب فصل – بخش نسخ خطی و کلیات – سال ۱۳۹۳ داوری کتاب سال ایران بخش نسخ خطی و کلیات در سال ۱۳۹۳ درکارنامه کاری اوست.

از جمله تالیفات وی می توان به کتاب های زیر اشاره کرد:
۱. کتابنامه حضرت عباس. قم: دلیل ما، ۲۰۲ص.، رقعی، ۱۳۸۹ش.
۲. فهرست کتاب‌های چاپ سنگی مرکز تحقیقات حوزه علمیه اصفهان. اصفهان: مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان، ۵۹۵ص.، ۱۳۹۰ش.
۳. پژوهش نامه صحیفه سجادیه (۱). قم: دلیل ما، ۱۹۷ص.، ۱۳۹۰ش.
۴. تاریخ چاپ سنگی اصفهان. تهران: کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، ۸۵۵ص.، ۱۳۹۰ش.
۵. فهرست کتابهای چاپ سنگی ترکی کتابخانه دیجیتال بیاض. قم: نشر عطف، ۲۶۴ص.، وزیری، ۱۳۹۲ش.
۶. چاووشی‌نامه. قم:‌ نشر عطف، ۳۲ص.، جیبی، ۱۳۹۲ش.
۷. شرح مختصری بر چاپ سنگی. قم: نشر عطف، ۸۴ص.، خشتی، ۱۳۹۲ش.
۸. رساله جهادیه. قم: نشر عطف، ۱۱۶ص.، وزیری، ۱۳۹۳ش.
۹. پژوهشنامه خط کوفی. قم: نشر عطف، ۱۱۶ص.، خشتی، ۱۳۹۳ش.
۱۰. بیاض (فهرستگان کتاب‌های چاپ سنگی منتشره در دنیا). تهران: کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، ۶ جلد، ۱۳۹۲ش. (در دست انتشار)
۱۱. کتابشناسی ترجمه‌های متون حدیثی شیعه. قم: مؤسسه دارالحدیث، ۱۳۹۲ش. (در دست انتشار)
۱۲. فهرست کتاب‌های چاپ سنگی کتابخانه مسجد اعظم قم. قم: کتابخانه آیت الله بروجردی، ۳ج.، ۱۳۹۲ش. (در دست انتشار)

همچنین آثار تصحیح شده توسط مجید جلیسه عبارتند از :
۱. الرساله الفاطمیه. مجموعه مقالات کنگره بزرگداشت شخصیت حضرت فاطمه معصومه علیها السلام و مکانت فرهنگی قم. صص. ۱۴۵-۱۸۱، ۱۳۸۴ش.
۲. تبییان اللغه در لغت قرآن و صحیفه. میرزا محمدعلی مدرسی چهاردهی نجفی. میراث حدیث شیعه دفتر پانزدهم. صص. ۸۱- ۱۹۶، ۱۳۸۵ش.
۳. معرفه السلوک در سیر و سلوک. ملامحمد جعفر بن محمدطاهر کرباسی. دفتر اخلاق و معرفت. ۱۲۹-۱۴۴، ۱۳۸۶ش.
۴. الفهرست (کتابشناسی آثار ملاحبیب الله کاشانی). میراث حوزه علمیه اصفهان. صص. ۵۶۹-۵۸۱، ۱۳۸۸ش.
۵. المعربات فی القرآن و الحدیث. میراث حدیث شیعه دفتر بیست و یکم، صص. ۵۸۳-۶۵۳، ۱۳۸۸ش.
۶. کتابچه مدارس اصفهان. میراث حوزه علمیه اصفهان. ۱۳۸۹ش.

طراحی دوره نشست‌های علمی:
مجید جلیسه در کارنامه فعالیت های حوزه کتابی خود چندین دوره نشست‌های علمی را طراحی کرده است که عبارتند از :
۱. نشست فهرست‌نویسی کتاب‌های چاپ سنگی. تهران: خانه کتاب،‌ آذر ۱۳۹۱ش.
۲. نقد و بررسی فهرست نسخه‌های خطی عربی کتابخانه وزارت امور خارجه ایران. تهران، غرفه دیدار ۲۵ دوره نمایشگاه کتاب تهران، اردیبهشت ۱۳۹۱ش.
۳. نقد و بررسی فهرست نسخه‌های خطی ایران (فنخا). تهران، خانه کتاب، اسفند، ۱۳۹۱ش.
۴. تاریخ و تکنیک چاپ سنگی. کتابخانه ملک، تابستان ۱۳۹۳
۵. فهرست نگاری کتب چاپ سنگی. کتابخانه ملک، پاییز ۱۳۹۳
همچنین از جمله دیگر سوابق فرهنگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• مدرس دروس حوزوی سطح یک در حوزه علمیه اصفهان (۱۳۷۸-۱۳۸۰ )
• مدیر بخش اطلاع‌رسانی مرکز احیاء میراث اسلامی در قم (۱۳۸۱-۱۳۸۳)
• پژوهشگر و کتابشناس مرکز احیاء نسخ خطی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در قم (۱۳۸۲-۱۳۸۴)
• پژوهشگر کتابخانه محقق طباطبایی در قم (۱۳۸۲-۱۳۸۵)
• مدیر اجرائی کنگره بین‌المللی علامه شرف‌الدین (۱۳۸۴)
• سردبیر ویژه‌نامه شرافت دین ۳ شماره (۱۳۸۴)
• سردبیر ویژه‌نامه کتابخانه دیجیتال نسخ خطی پیام بهارستان (۱۳۸۵)
• مشاور علمی ویژه‌نامه کتب چاپ سنگی مجله کتاب ماه کلیات (۱۳۸۹)
• مدیر مؤسسه بیاض (اطلاع رسانی و پژوهش در عرصه متون کهن (۱۳۸۴ )
• سردبیر مجله فصلنامه نقد کتاب میراث (۱۳۹۳)
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۵۳٫۸۴۶ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۶۳ نفر
تعداد یادداشت ها : ۳۸
بازدید از این یادداشت : ۱٫۹۴۷

پر بازدیدترین یادداشت ها :
این یادداشت مقدمه‌ای برای یک سلسله یادداشت در معرفی کتابفروشی‌های قدیمی، خوب و مهم استانبول و همچنین راسته‌ها و پاتوق‌های کتاب در این شهر می‌باشد.
کتابفروشی‌های استانبول (۱)

وقتی به دنبال کتابفروشی های استانبول در اینترنت جستجو میکنم نتیجه‌ها و پشنهادهای فراوانی را می‌بینم، هرچند فراوانی و کلاسه‌بندی نتایج جستجوی کتابفروشی‌های انگلیس و یا فرانسه کلاسه‌بندی را ندارند، اما قابل توجه و پیگیری هستند و از توجه ویژه مردم استانبول و صد البته توریستها به کتاب و کتابفروشی در این شهر حکایت دارد. تا جایی که مثلا روزنامه‌ای مثل گاردین هم پیشنهادهایی در این خصوص برای شما دارد. این در حالی است که در نقشه گوگل (google Map)، یلپ (Yelp)، تریب ادورز (tripadvisor) و … نیز شما براحتی می‌توانید کلی کتابفروشی خوب با رده‌بندی امتیازی و معرفی‌ها و نقدهای مختلف ببینید و انتخاب کنید و از طریق این اپلیکیشنها براحتی به آنها دسترسی پیدا کنید. 
جغرافیای کتابفروشی‌ها در استانبول متنوع است تقریبا از پراکندگی خوبی برخوردار است هرچند به مقتضای نقشه تجاری که لازمه اولیه ایجاد و تاسیس کتابفروشی و یا هر کسب و کاری است، در محله‌های پر رفت و آمدی مثل تکسیم و استقلال و بازار، تعداد کتابفروشی‌ها بیشتر است .
مثل هر کشور و شهر توسعه یافته‌ای می‌توان در استانبول کتابفروشی‌ها را به سه دسته کتابفروشی‌های محلی، کهنه‌کتابفروشی‌ها و کتابفروشی‌های مدرن  تقسیم‌بندی کرد، اما وزن کتابفروشی‌ها مدرن کمی بیشتر و حال و هوای بهتری  دارند و مردم نیز بیشتر از آنها استقبال می‌کنند.    
کتابفروشی‌های زنجیره‌ای که در دسته سوم جای میگیرند نیز تقریبا بازار خوبی دارند که از مشهورترین آنها کتابفروشی دی اند آر(D&R) است که اولین شعبه خود را به سال ۱۹۹۷ میلادی افتتاح نموده ودر حال حاضر ده‌ها شعبه در شهر استانبول و دیگر شهرهای ترکیه دارد. در یادداشت‌های بعدی حتما به صورت ویژه به معرفی این کتابفروشی خواهم پرداخت.
نکته مهم دیگری که به چشم میخورد وجود خورده کتابفروشی‌ها و کتابفروشی‌های محلی است که در کنار رشد و قدرت گرفتن کتابفروشی‌های زنجیره‌ای و بزرگ همچنان دارند به فعالیت خود ادامه ‌میدهند و البته برخی در این میان موفق هم بوده‌اند. بازار کتاب دست دوم نیز مثل همه جای دنیا از جایگاه خوبی برخوردار و پررونق است. شاید یکی از دلایلش هم سابقه چاپ و نشر طولانی در این کشور است و صد البته حس نوستالژی که بر شهر استانبول حاکم است و شما در هر کوی و برزن نشانی از گذشته امپراطوری عثمانی در این شهر را می‌بیند. تقریبا در هر راسته کتابفروشی چه در جنوب استانبول و چه در شمال استانبول شما کتابفروشی‌های کوچکی می‌بینید که مشغول به فروش کتابهای دست دوم و قدیمی و عکس و کارت پستال و مجله و صفحه گرامافون می‌باشند. این درحالی است که به مناسبت و در کنار خیابان استقلال و یا میدان تقسیم شما دستفروشی کتاب را نیز شاهد هستید.
اولین کتابفروشی که بنظرم هر توریستی در بدو ورودش به استانبول باید یادبگیرد کتاب فروشی و کافه ترکی آلمانی است. چرا که هم به جهت موقعیت جغرافیایی‌اش و هم فضای خوب و دلنشینش می‌تواند پاتوق دائمی و همیشگی برای قرارها و رفع خستگی و استفاده از اینترنت و نوشتن یادداشت‌های سفرش باشد.


Turkish-German Bookstore & Cafe
کتابفروشی و کافه ترکیش آلمانی

امروز از آن روزهایی بود که ترجیح دادم با مترو به خیابان استقلال بروم، مترو در استانبول وسیله‌ای حمل و نقلی راحت و کم هزینه به شمار می‌رود. در بدو ورودتان به استانبول حتما در اولین فرصت سعی کنید یک عدد استانبول کارت (Istanbulkart) برای خود تهیه کنید. در مبادی ورودی مترو و یا متروبوس (چیزی شبیه خط BRT در تهران خودمان) دستگاه‌های الکترونیکی وجود دارد که شما با پرداخت مبلغی می‌تونید کارت را بعلاوه شارژ اون البته هرچقدر مد نظر دارید تهیه کنید. این کارت و می‌تونید از طریق دکه‌های داخل ایستگاه‌ها و یا دکه‌های روزنامه‌فروشی سطح شهر هم تهیه کنید که البته تهیه از دستگاه‌های الکترونیکی بسیار ساده‌و راحت و در دسترس‌تر هست.
متروی استانبول دارای ۳ خط فعال می‌باشد که با توجه به گستردگی استانبول همه جای شهر استانبول را پوشش نمی‌دهد و گاهی شما مجبور هستید برای رسیدن به نزدیکترین ایستگاه مترو از متروبوس و یا تاکسی استفاده کنید که البته استفاده از مترو بوس مقرون به صرفه‌ترین گزینه است.
اگر از طریق مترو میخواهید به خیابان استقلال و کافه کتاب ترکیش آلمانی بروید قاعدتا نزدیکترین ایستگاه، ایستگاه شیشانه (Şişhane) است. برای همین باید در هرکجای شهر که هستید و البته امکان جابجایی با مترو برای شما فراهم است از خط M۲ مترو استفاده کنید.
توصیه می‌کنم برای راحتی هرچه بهتر و دسترسی سریعتر به نزدیکترین وسیله نقلیه از نرم‌افزار گوگل مپ استفاده کنید چرا که بر اساس موقعیت جغرافیایی شما پیشنهادهای مناسبی از جهت سرعت دسترسی و هزینه دسترسی خواهد داد و در استانبول تقریبا با کمی تاخیر و جابجایی زمانبندی خوبی برای سفرهای درون شهری به شما خواهد داد.
 از هرکجا که سوار مترو شدید در ایستگاه شیشانه که پیاده شدید و پله‌ها را بالا آمدید فقط کافی است به دست راست خود و به سمت میدان تقسیم (شمال خیابان) حرکت کنید. در فاصله‌ای کم و دست راست خیابان با نام کتابفروشی ترک آلمانی برخورد میکنید.
مغازه‌ای با بر کوچک و سایبانی سنتی و خاکستری که بر روی آن لوگو و نام کتابفروشی دیده می‌شود. البته در کنار این کافه کتاب کتابفروشی دیگری با نام «کتابفروشی کتاب مقدس» هم به چشم می‌خورد که صرفا به فروش کتاب مقدس، ترجمه‌های آن و کتابهای دیگر با موضوع مسیحیت می‌پردازد.
در بدو ورود به مغازه پوسترها و اعلان‌های مختلفی و کتابهای کنار پنجره سمت چپ مغازه می‌بینی و میزهای کوچک دونفره در فضایی باز که برای سیگاری‌ها تعبیه شده است. و در انتهای این فضا یک روستر(roaster) بزرگ قهوه جانمایی شده تا جانت را در بدو ورود با بوی قهوه سیراب کند. بخش اصلی کافه کتاب از اینجا آغاز می‌شود و در بدو ورود در سمت چپ سه ردیف صندلی دونفره قرار گرفت که از بالای آنها نیز قفسه‌های کتاب تا سقف رفته است و در سمت راست کانترآشپزخانه کافه و کمی جلوتر یک میز پذیرایی هشت نفره جاخوش کرده که از همان ابتدا فضایی متفاوت و خودمانی از یک کافه را نمایان می‌کند.
این کتابفروشی را می‌توان بیشتر کافه دانست اما فضایی فوق العاده دوست داشتنی و پراز احساس و رومانتیک دارد. که قطعا اگر یکبار به اینجا قدم بگذارید دلتان می‌خواهد بارها حضور در این کافه کتاب را تکرار کنید. دور تا دور این کافه کتاب است و کتاب و البته مجلاتی نیز دیده می‌شود و هرجا که شده میزی و صندلی برای نشستن و نوشیدن و خواندن جانمایی شده است.
 پیشنهاد می‌کنم پله چوبی انتهای کتابفروشی را به سمت طبقه دوم بروید تا در فضایی آرام‌تر و دنج‌تر قرار بگیردید، به طبقه دوم که می‌آیی، سمت چپ تا سقف قفسه‌ای قرارگرفته که لب به لب از کتاب پر شده است و کمی جلوتر شومینه‌ای بزرگ که مبلمان راحتی جلوی آن قرار گرفته است و سمت راست آن کانتر آشپزخانه و بعد قفسه‌ای چوبی که رادیو قدیمی بزرگی در آن جا گرفته و ماشینهای تایپی قدیمی و یک تعداد کتاب قدیمی دکور شده است. 
 کلی مبلمان متنوع در رنگهای آبی، سبز، قرمز، قهوه‌ای و … با میزهای کوتاه و بلند و کاناپه‌هایی برای لم دادن و کلی پریز برق برای شارژ کردن لب تاپ و موبایل و تبلت. 
و اتاقی بعد از آن که نقاشی‌هایی به دیوار سمت راستش نصب و یک مبلمان یکسره چسبیده به دیوار قرار گرفته و چهار پنجره دو در که نمای آن خیابان استقلال است. 
الان ساعت بیست دقیقه به پنج عصر است و کافه تقریبا پر است. و در جای جای این کافه گروه‌های دو نفره یا چندنفره پسر و دختر و البته گاه مانند من تنها نشسته و مشغول گپ و گفت و یا کار با کامپیوتر و مطالعه و تحقیق هستند. حضور خانواده‌های ترک و البته خانواده‌هایی که به عنوان مسافر به استانبول آمده و در خیابان استقلال قدم می‌زنند و برای رفع خستگی به این کافه می‌آیند نیز در نوع خود جالب توجه می‌باشد.  مسافرانی که بجای حضور در رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌های فراوانی که در خیابان استقلال قرار دارد ترجیح می‌دهند در یک کافه کتاب خاص بنشینند و نوشیدنی خود را بخورند.
این کافته منویی ساده اما متنوع دارد انواع نوشیدنی‌های گرم و سرد و الکلی و غیر الکلی و در کنارش ساندویج و غذاهای خانگی و اسنک با قیمت‌هایی نسبتا معقول که مطمئنا نظر هر مشتری را جلب می‌کند.
در طول روز همواره موزیک ملایمی پخش می‌شود که آزار دهنده نیست و کافی من‌ها مدام در حال تمیز و پاک کردن میزها و گرفتن سفارش هستند و لحظه‌ای از پا نمی‌شینند. 
شاید مهمترین ویژگی این کافه جدای از بخش فروش کتاب آن و موقعیت جغرافیایی مناسب، چیدمان و دکور آن است که به گونه‌ای طراحی شده که احساس میکنی در اتاق نشیمن خانه‌ات نشستی و با هر سلیقه و حالی که باشی می‌توانی میز و صندلی مناسب برای نشستن خود را پیدا کنی.
این کافه کتاب در تریپ ادویزور امتیاز چهار و نیم را دارد که امتیاز خوبی است و تقریبا ۶۲ درصد از کسانی که به این کافه آمده‌اند امتیاز عالی و ۳۰ درصد امتیاز خیلی خوب را به این کافه داده‌اند. 


آدرس وب سایت این کافه کتاب 
https://www.tak.com.tr

جمعه ۲۳ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۲
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت