لینک های روزانه
بیوگرافی
مدیرعامل سابق مؤسسه خانه کتاب، مدیر مؤسسه بیاض (اطلاع رسانی و پژوهش در عرصه متون کهن) و مدیر بخش اطلاع‌رسانی، پژوهشگر و کتابشناس مرکز احیاء نسخ خطی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در قم بوده است.
وی دو دهه فعالیت در حوزه کتاب پژوهی و کتابشناسی و داوری جشنواره های کتاب را در کارنامه فرهنگی خود دارد.تحصیلات حوزوی در حوزه های علمیه اصفهان و قم در سطوح مقدمات، سطوح و خارج فقه است.
هچنین داوری هفتمین دوره حامیان نسخ خطی مجلس در سال ۸۵ داوری کتاب سال ایران – بخش نسخ خطی – سال ۱۳۹۲ داوری کتاب فصل – بخش نسخ خطی و کلیات – سال ۱۳۹۳ داوری کتاب سال ایران بخش نسخ خطی و کلیات در سال ۱۳۹۳ درکارنامه کاری اوست.

از جمله تالیفات وی می توان به کتاب های زیر اشاره کرد:
۱. کتابنامه حضرت عباس. قم: دلیل ما، ۲۰۲ص.، رقعی، ۱۳۸۹ش.
۲. فهرست کتاب‌های چاپ سنگی مرکز تحقیقات حوزه علمیه اصفهان. اصفهان: مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان، ۵۹۵ص.، ۱۳۹۰ش.
۳. پژوهش نامه صحیفه سجادیه (۱). قم: دلیل ما، ۱۹۷ص.، ۱۳۹۰ش.
۴. تاریخ چاپ سنگی اصفهان. تهران: کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، ۸۵۵ص.، ۱۳۹۰ش.
۵. فهرست کتابهای چاپ سنگی ترکی کتابخانه دیجیتال بیاض. قم: نشر عطف، ۲۶۴ص.، وزیری، ۱۳۹۲ش.
۶. چاووشی‌نامه. قم:‌ نشر عطف، ۳۲ص.، جیبی، ۱۳۹۲ش.
۷. شرح مختصری بر چاپ سنگی. قم: نشر عطف، ۸۴ص.، خشتی، ۱۳۹۲ش.
۸. رساله جهادیه. قم: نشر عطف، ۱۱۶ص.، وزیری، ۱۳۹۳ش.
۹. پژوهشنامه خط کوفی. قم: نشر عطف، ۱۱۶ص.، خشتی، ۱۳۹۳ش.
۱۰. بیاض (فهرستگان کتاب‌های چاپ سنگی منتشره در دنیا). تهران: کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، ۶ جلد، ۱۳۹۲ش. (در دست انتشار)
۱۱. کتابشناسی ترجمه‌های متون حدیثی شیعه. قم: مؤسسه دارالحدیث، ۱۳۹۲ش. (در دست انتشار)
۱۲. فهرست کتاب‌های چاپ سنگی کتابخانه مسجد اعظم قم. قم: کتابخانه آیت الله بروجردی، ۳ج.، ۱۳۹۲ش. (در دست انتشار)

همچنین آثار تصحیح شده توسط مجید جلیسه عبارتند از :
۱. الرساله الفاطمیه. مجموعه مقالات کنگره بزرگداشت شخصیت حضرت فاطمه معصومه علیها السلام و مکانت فرهنگی قم. صص. ۱۴۵-۱۸۱، ۱۳۸۴ش.
۲. تبییان اللغه در لغت قرآن و صحیفه. میرزا محمدعلی مدرسی چهاردهی نجفی. میراث حدیث شیعه دفتر پانزدهم. صص. ۸۱- ۱۹۶، ۱۳۸۵ش.
۳. معرفه السلوک در سیر و سلوک. ملامحمد جعفر بن محمدطاهر کرباسی. دفتر اخلاق و معرفت. ۱۲۹-۱۴۴، ۱۳۸۶ش.
۴. الفهرست (کتابشناسی آثار ملاحبیب الله کاشانی). میراث حوزه علمیه اصفهان. صص. ۵۶۹-۵۸۱، ۱۳۸۸ش.
۵. المعربات فی القرآن و الحدیث. میراث حدیث شیعه دفتر بیست و یکم، صص. ۵۸۳-۶۵۳، ۱۳۸۸ش.
۶. کتابچه مدارس اصفهان. میراث حوزه علمیه اصفهان. ۱۳۸۹ش.

طراحی دوره نشست‌های علمی:
مجید جلیسه در کارنامه فعالیت های حوزه کتابی خود چندین دوره نشست‌های علمی را طراحی کرده است که عبارتند از :
۱. نشست فهرست‌نویسی کتاب‌های چاپ سنگی. تهران: خانه کتاب،‌ آذر ۱۳۹۱ش.
۲. نقد و بررسی فهرست نسخه‌های خطی عربی کتابخانه وزارت امور خارجه ایران. تهران، غرفه دیدار ۲۵ دوره نمایشگاه کتاب تهران، اردیبهشت ۱۳۹۱ش.
۳. نقد و بررسی فهرست نسخه‌های خطی ایران (فنخا). تهران، خانه کتاب، اسفند، ۱۳۹۱ش.
۴. تاریخ و تکنیک چاپ سنگی. کتابخانه ملک، تابستان ۱۳۹۳
۵. فهرست نگاری کتب چاپ سنگی. کتابخانه ملک، پاییز ۱۳۹۳
همچنین از جمله دیگر سوابق فرهنگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• مدرس دروس حوزوی سطح یک در حوزه علمیه اصفهان (۱۳۷۸-۱۳۸۰ )
• مدیر بخش اطلاع‌رسانی مرکز احیاء میراث اسلامی در قم (۱۳۸۱-۱۳۸۳)
• پژوهشگر و کتابشناس مرکز احیاء نسخ خطی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در قم (۱۳۸۲-۱۳۸۴)
• پژوهشگر کتابخانه محقق طباطبایی در قم (۱۳۸۲-۱۳۸۵)
• مدیر اجرائی کنگره بین‌المللی علامه شرف‌الدین (۱۳۸۴)
• سردبیر ویژه‌نامه شرافت دین ۳ شماره (۱۳۸۴)
• سردبیر ویژه‌نامه کتابخانه دیجیتال نسخ خطی پیام بهارستان (۱۳۸۵)
• مشاور علمی ویژه‌نامه کتب چاپ سنگی مجله کتاب ماه کلیات (۱۳۸۹)
• مدیر مؤسسه بیاض (اطلاع رسانی و پژوهش در عرصه متون کهن (۱۳۸۴ )
• سردبیر مجله فصلنامه نقد کتاب میراث (۱۳۹۳)
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۵۳٫۸۴۶ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۶۳ نفر
تعداد یادداشت ها : ۳۸
بازدید از این یادداشت : ۱۷۷

پر بازدیدترین یادداشت ها :
اقتصاد نشر طی دویست سال گذشته فراز و فرودهای فراوانی داشته است اما در چند نقطه تاریخ شکستگی‌هایش کمرشکن و عیان بوده است.
دو یادداشت مختصر در این خصوص تا کنون نوشته‌ام اولی به سال ۱۳۸۹ در مجله «نامه بهارستان» شماره ۱۷ صفحه ۲۱۵ با عنوان «تاثیر جنگ بین الملل اول بر صنعت چاپ سنگی در اصفهان» و دیگری همین اواخر به نام «تاثیرات جریان‌های سیاسی بر نشر کتاب» که به تاریخ۲۳ آبان ۱۳۹۷ در وبلاگ بیاض منتشر نمودم.
اقتصاد نشر طی دویست سال گذشته فراز و فرودهای فراوانی داشته است اما در چند نقطه تاریخ شکستگی‌هایش کمرشکن و عیان بوده است.
دو یادداشت مختصر در این خصوص تا کنون نوشته‌ام اولی به سال ۱۳۸۹ در مجله «نامه بهارستان» شماره ۱۷ صفحه ۲۱۵ با عنوان «تاثیر جنگ بین الملل اول بر صنعت چاپ سنگی در اصفهان» و دیگری همین اواخر به نام «تاثیرات جریان‌های سیاسی بر نشر کتاب» که به تاریخ۲۳ آبان ۱۳۹۷ در همین وبلاگ بیاض منتشر نمودم.
شاید اولین آنها همزمان با جنگ جهانی اول و تجاوز نیروهای متخاصم از شمال و جنوب ایران بود، که بحرانهای سیاسی و اقتصادی سنگینی بر ایران متحمل کرد و از آنجمله کمبود کاغذ و تعطیلی چاپخانه‌ها و گرانی قیمت کتاب بود.
دیگری نیز بعد از سقوط کابینه منوچهر اقبال (شهریور ۱۳۲۹شمسی) را می‌توان مثال زد که کشور با بحران سیاسی و اقتصادی فراوانی روبه‌رو شد و روی کار آمدن دولت علی امینی در بهار ۱۳۴۰ شمسی و اقدامات وی برای کنترل تورم راه بجایی نبرد و رکود اقتصادی نیز شدت یافت.
ناشران و کتابفروشان نیز از این مشکلات مستثنی نبودند و خطر ورشکستگی به طرز وحشتناکی بر گریبان این قشر چنگ زد.
جالب توجه آنکه این بحرانها تمام شد و کم نبودند ناشران و کتابفروشانی که در این مهلکه از حرکت بازایستاده و البته کسانی که به یمن پشتوانه قوی مالی و یا برنامه‌های صحیح گذر از بحران از حرکت بازنمانده و جان سالم بدر کردند و حتی هنوز نیز مشغول به فعالیت هستند.
شاید یکی از مهمترین مشکلات نشر امروز ما این است که فعالین فرهنگی (مدیران، سیاستگذاران، ناشران، کتابفروشان) با تاریخ نشر خود و این فراز و فرودها آشنا نبوده و نیستند. و از همه بدتر آنکه ترفندها و روش‌های گذر از بحران در چنین مواقعی ثبت و ضبط نشده و در اختیار نیست.
مثلا چاپخانه علمی در تنگنای مالی و مشکلات اقتصادی در اثنای جنگ جهانی اول دست به دامن کمک تجار و متمولین می‌شود چرا که قدرت خرید مردم به حدی پایین آمده بوده که کسی پول برای خرید کتاب نداشت و تنها چاره وی آن بود که برخی از ملاکین و متمولین کتاب را بخرند و به نام آنها این کتاب به خوانندگان هدیه داده شود.
محمود کاشی‌چی نیز در اواخر دهه ۳۰ ترفندهای جالبی برای فروش کتابهای انتشارات گوتنبرگ به خرج داده است که هرچند برخی این ترفندها را بسیار بازاری و حتی مضر به حال نشر می‌دانستند، و به مخالفت با آن پرداخته و جلوی برخی را نیز گرفتند، اما ماحصل آن برای گوتنبرگ بسیار خوب و پرفایده بود و کمک نمود که این انتشارات بحران آن دوره را پشت سر بگذارد.
فروش کیلویی کتاب از جمله ابتکاراتی بود که توسط کاشی‌چی انجام شد، او محاسبه کرده بود که یک کیلو کتاب در آن زمان بطور متوسط ۶ تومان هزینه بر می‌دارد پس تصمیم گرفت که مجموعه کتابهای کتابفروشی گوتنبرگ را کیلویی ۱۰ تومان بفروشد یعنی با ۴۰ درصد سود.
برای فروش کتاب کیلویی به تبلیغات گسترده‌ای دست زد و خیلی زود کتابهای فروش نرفته و انبار شده‌اش را در همان دوره بحرانی به فروش رساند و حتی برخی از کتابها را مجددا تجدید چاپ نمود و خیلی زود نقدینگی قابل توجهی برای انتشاراتش فراهم نمود و نه تنها از ورشکستگی نجات یافت بلکه سود کلانی ازین راه به دست آورد.
انتشار کتابهای کم ورق نیز از دیگر ابتکارات محمود کاشی‌چی بود. کتابهایی که در فرم چاپی ۸ ورقی (۶۴صفحه) چاپ و یا باز چاپ می‌شدند و با قیمت ۵ ریال به دست خوانندگان می‌رسید. و البته که کاشی‌چی برای اینکه قیمت کتاب را را پایین آورد شمارگان را نیز گاه تا۲۰ هزار نسخه افزایش می‌داد و با تبلیغ فراوان اعلام می‌کرد که این کتابها ارزان‌تر از حتی آدامس را مردم بیایند و بخرند.
از جمله ابتکارات حسن معرفت مدیر انتشارات معرفت هم فروش شانسی کتاب با پاکت‌نامه‌های ۲ تومنی بود. پاکتهای دربسته‌ای که نام کتابی در آن نهاده شده و علاقه‌مندان و خوانندگان کتاب تنها با دادن ۲ تومان شانس این را داشتید که مثلا یک کتاب ۱۰ تومانی نیز برنده شوند.
لاتاری کتاب هم از آن ابتکارات عجیب و غریب بود که توسط برخی ناشران آن روزگار و به تقلید از «بلیت‌های اعانه ملی» یا «بخت آزمایی ملی» که از اوایل دهه ۴۰ در ایران بود باب شده بود. بدین نحو که کتابخوانها بلیتهایی برای پیش خرید کتابهایی می‌خریدند و این شانس را داشتند که همزمان با انتشار کتاب و دریافت کتاب مورد نظر خود از جوایز دیگری که به صورت قرعه کشی برندگان آن مشخص می‌شد برخوردار گردند.
انتشارات نیل یکی از معروف‌ترین ناشرانی بود که از این نوع این بلیتها را منتشر می‌کرد.

همه این مطالب که به اجمال، مختصر و ژورنالی بیان نمودم برای این بود که بگویم فراز و نشیب‌های اقتصادی در حوزه فرهنگ همیشه بوده و هست اما این ناشران و کتابفروشان هستند که باید با نظر به تجربیات گذشتگان و با همفکری و اندیشه و دقت در وضعیت‌های بحرانی راهکارهایی مفید برای عبور از بحران پیدا نمایند.
امروز و در این مقطع کنونی که کاغذ به قیمت بندی ۵۰۰ هزار تومان رسیده و هزینه‌های انتشار کتاب بیش از هر زمان افزایش پیدا نموده و بسیاری از چاپخانه‌ها و ناشران و کتابفروشی‌ها در شرف ورشکستگی و تعطیلی است. چقدر خوب بود اگر با همدلی و همفکری اصحاب فرهنگ، رهکارهایی عملی و کارگشا برای عبور از بحران شناسایی و بکار گرفته می‌شد.
چرا که تاوان این رکود، بسیار سخت و حتی جبران ناپذیر خواهد بود. تاوان این رکود از دست دادن چند نسل کتابخوان بعدی است که نتیجه‌اش جامعه‌ای کتاب نخوان‌تر از جامعه کنونی در آینده نچندان دور است.
چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱:۳۸
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت