لینک های روزانه
بیوگرافی
مدیرعامل سابق مؤسسه خانه کتاب، مدیر مؤسسه بیاض (اطلاع رسانی و پژوهش در عرصه متون کهن) و مدیر بخش اطلاع‌رسانی، پژوهشگر و کتابشناس مرکز احیاء نسخ خطی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در قم بوده است.
وی دو دهه فعالیت در حوزه کتاب پژوهی و کتابشناسی و داوری جشنواره های کتاب را در کارنامه فرهنگی خود دارد.تحصیلات حوزوی در حوزه های علمیه اصفهان و قم در سطوح مقدمات، سطوح و خارج فقه است.
هچنین داوری هفتمین دوره حامیان نسخ خطی مجلس در سال ۸۵ داوری کتاب سال ایران – بخش نسخ خطی – سال ۱۳۹۲ داوری کتاب فصل – بخش نسخ خطی و کلیات – سال ۱۳۹۳ داوری کتاب سال ایران بخش نسخ خطی و کلیات در سال ۱۳۹۳ درکارنامه کاری اوست.

از جمله تالیفات وی می توان به کتاب های زیر اشاره کرد:
۱. کتابنامه حضرت عباس. قم: دلیل ما، ۲۰۲ص.، رقعی، ۱۳۸۹ش.
۲. فهرست کتاب‌های چاپ سنگی مرکز تحقیقات حوزه علمیه اصفهان. اصفهان: مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان، ۵۹۵ص.، ۱۳۹۰ش.
۳. پژوهش نامه صحیفه سجادیه (۱). قم: دلیل ما، ۱۹۷ص.، ۱۳۹۰ش.
۴. تاریخ چاپ سنگی اصفهان. تهران: کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، ۸۵۵ص.، ۱۳۹۰ش.
۵. فهرست کتابهای چاپ سنگی ترکی کتابخانه دیجیتال بیاض. قم: نشر عطف، ۲۶۴ص.، وزیری، ۱۳۹۲ش.
۶. چاووشی‌نامه. قم:‌ نشر عطف، ۳۲ص.، جیبی، ۱۳۹۲ش.
۷. شرح مختصری بر چاپ سنگی. قم: نشر عطف، ۸۴ص.، خشتی، ۱۳۹۲ش.
۸. رساله جهادیه. قم: نشر عطف، ۱۱۶ص.، وزیری، ۱۳۹۳ش.
۹. پژوهشنامه خط کوفی. قم: نشر عطف، ۱۱۶ص.، خشتی، ۱۳۹۳ش.
۱۰. بیاض (فهرستگان کتاب‌های چاپ سنگی منتشره در دنیا). تهران: کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، ۶ جلد، ۱۳۹۲ش. (در دست انتشار)
۱۱. کتابشناسی ترجمه‌های متون حدیثی شیعه. قم: مؤسسه دارالحدیث، ۱۳۹۲ش. (در دست انتشار)
۱۲. فهرست کتاب‌های چاپ سنگی کتابخانه مسجد اعظم قم. قم: کتابخانه آیت الله بروجردی، ۳ج.، ۱۳۹۲ش. (در دست انتشار)

همچنین آثار تصحیح شده توسط مجید جلیسه عبارتند از :
۱. الرساله الفاطمیه. مجموعه مقالات کنگره بزرگداشت شخصیت حضرت فاطمه معصومه علیها السلام و مکانت فرهنگی قم. صص. ۱۴۵-۱۸۱، ۱۳۸۴ش.
۲. تبییان اللغه در لغت قرآن و صحیفه. میرزا محمدعلی مدرسی چهاردهی نجفی. میراث حدیث شیعه دفتر پانزدهم. صص. ۸۱- ۱۹۶، ۱۳۸۵ش.
۳. معرفه السلوک در سیر و سلوک. ملامحمد جعفر بن محمدطاهر کرباسی. دفتر اخلاق و معرفت. ۱۲۹-۱۴۴، ۱۳۸۶ش.
۴. الفهرست (کتابشناسی آثار ملاحبیب الله کاشانی). میراث حوزه علمیه اصفهان. صص. ۵۶۹-۵۸۱، ۱۳۸۸ش.
۵. المعربات فی القرآن و الحدیث. میراث حدیث شیعه دفتر بیست و یکم، صص. ۵۸۳-۶۵۳، ۱۳۸۸ش.
۶. کتابچه مدارس اصفهان. میراث حوزه علمیه اصفهان. ۱۳۸۹ش.

طراحی دوره نشست‌های علمی:
مجید جلیسه در کارنامه فعالیت های حوزه کتابی خود چندین دوره نشست‌های علمی را طراحی کرده است که عبارتند از :
۱. نشست فهرست‌نویسی کتاب‌های چاپ سنگی. تهران: خانه کتاب،‌ آذر ۱۳۹۱ش.
۲. نقد و بررسی فهرست نسخه‌های خطی عربی کتابخانه وزارت امور خارجه ایران. تهران، غرفه دیدار ۲۵ دوره نمایشگاه کتاب تهران، اردیبهشت ۱۳۹۱ش.
۳. نقد و بررسی فهرست نسخه‌های خطی ایران (فنخا). تهران، خانه کتاب، اسفند، ۱۳۹۱ش.
۴. تاریخ و تکنیک چاپ سنگی. کتابخانه ملک، تابستان ۱۳۹۳
۵. فهرست نگاری کتب چاپ سنگی. کتابخانه ملک، پاییز ۱۳۹۳
همچنین از جمله دیگر سوابق فرهنگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• مدرس دروس حوزوی سطح یک در حوزه علمیه اصفهان (۱۳۷۸-۱۳۸۰ )
• مدیر بخش اطلاع‌رسانی مرکز احیاء میراث اسلامی در قم (۱۳۸۱-۱۳۸۳)
• پژوهشگر و کتابشناس مرکز احیاء نسخ خطی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در قم (۱۳۸۲-۱۳۸۴)
• پژوهشگر کتابخانه محقق طباطبایی در قم (۱۳۸۲-۱۳۸۵)
• مدیر اجرائی کنگره بین‌المللی علامه شرف‌الدین (۱۳۸۴)
• سردبیر ویژه‌نامه شرافت دین ۳ شماره (۱۳۸۴)
• سردبیر ویژه‌نامه کتابخانه دیجیتال نسخ خطی پیام بهارستان (۱۳۸۵)
• مشاور علمی ویژه‌نامه کتب چاپ سنگی مجله کتاب ماه کلیات (۱۳۸۹)
• مدیر مؤسسه بیاض (اطلاع رسانی و پژوهش در عرصه متون کهن (۱۳۸۴ )
• سردبیر مجله فصلنامه نقد کتاب میراث (۱۳۹۳)
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۵۶٫۷۵۹ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۹۰ نفر
تعداد یادداشت ها : ۳۸
بازدید از این یادداشت : ۲۷۵

پر بازدیدترین یادداشت ها :

امروزه استفاده از فن آوری اطلاعات در راستای تحقيقات و بررسيهای دانش پژوهان به يک اصل تبديل گرديده است ، بطوری که پژوهش و تحقيق منهای استفاده از اين ابزار اصلا قابل تصور نمی باشد ، این مهم در حيطه ی علوم انسانی و البته در ايران هنوز جایگاه اصلی خود را پيدا ننموده است وليکن رشد روز افزون نفوذ رايانه در اين حوزه و توليد و تکثير انواع نرم افزارهای رايانه ای و سايتهای اينترنی نويد اين اتفاق خجسته است که دانش پژوهان حوزه ی علوم انسانی در ايران ، استفاده از فن آوری اطلاعات را در تحقيقات و پژوهشهای خود به عنوان يک ابزار کارآمد به جهت سرعت و دقت در دست يافتن به نتايج علمی و تحقيقی پذيرفته اند .

عرصه ی دانش نسخ خطی نيز از اين قافله عقب نمانده است ، در دنيا با سرعتی چشم گیر و در ايران نيز با سرعتی قابل توجه استفاده از فن آوری اطلاعات را در برنامه ی خود قرار داده است .

استفاده از بانک های اطلاعاتی ، نرم افزارهای رايانه ای و سايتهای اينترنتی به جهت تحقيق  ،پژوهش و اطلاع رسانی در اين حوزه قابل توجه است .

بايد گفت که پيوند مبارکی ميان سنت و تجدد زده شده است .

کتابخانه ی ديجيتال يا بهتر بگوئيم کتابخانه ی مجازی محيطی است که به محققان اين امکان را می دهد که بدون صرف وقت و هزينه ی زياد آنهم در کنار انبوهی از امکانات مهم تحقيقی ، به منابع مورد نياز خود دسترسی پيدا نموده و نتايج مطلوب و ارزشمندی را کسب نمايند ، در اين ميان نسخه های خطی به عنوان يکی از مهم ترين منابع تحقيقی ، کانون توجه اين نوع پروژه ها در جهان قرار است ، بگونه ای که امروزه کمتر کشوری را میتوان يافت که طرح و برنامه ای مدون و يا اجرا شده در اين زمینه نداشته باشد .

برای اولين بار در چهارم تا ششم جولای 2005 ميلادی همايشی بين المللی  با عنوان نسخه خطی اسلامی ( وسايل نگهداری ، فهرستنويسی ، اطلاع رسانی ، کپی رايت و ديجيتالی کردن ) در دانشگاه کمبريج برگزار گرديد .

در اين همايش که گروهها و افراد متخصص از سراسر دنيا شرکت داشتند برای اولين بار به صورت جدی طرح کتابخانه ديجيتال نسخ خطی مطرح شد و برنامه هائی به جهت سرعت دهی و کيفت بخشی به ديجيتالی کردن نسخه های خطی ارئه گرديد .

سال گذشته با ارائه ی  طرح اجرای يک نشست چند ساعته به دوست عزیزم جناب آقای احسان الله شکراللهی اولين جرقه ی زمينه سازی اجرای هر جه بهتر و علمی تر ايجاد کتابخانه های ديجيتال نسخ خطی در ايران زده شد  و با دستور اکيد حجة الاسلام والمسلمين جناب آقای ابهری ( دامت افاضاته ) بود که دستور برگزاری " اولين نشست کتابخانه های ديجيتال نسخ خطی " در سرای اهل قلم نمايشگاه بين المللی کتاب تهران داده شد .

به طور کلی بايد بگويم که هدف از برگزاری اين نشست ترغيب به استفاده از فن آوری اطلاعات در زمينه دانش نسخ خطی برای هر چه بهتر استفاده نمودن محققان و پژوهشگران اين رشته در تحقيقات خود  و البته با تأکيد بر نتايج ، ايجاد و استفاده از کتابخانه های ديجيتال نسخ خطی میباشد .

محورهای کلی که برای اين همايش در نظر گرفته شده است عبارتند از ، تاريخچه کتابخانه های ديجيتال نسخ خطی ، اهداف ايجاد کتابخانه ديجيتال نسخ خطی خطی ، ارزيابی کتابخانه های ايران در زمينه ی ایجاد کتابخانه ديجيتال نسخ خطی ، آسيب شناسی کتابخانه های ديجيتال ، شايان ذکر است که  همگی اين محورها به نوعی در راستای بستر سازی مناسب جهت آشنائی مقدماتی با مقوله کتابخانه ای ديجيتال نسخ خطی می باشد  .

در حقيقت اين نشست چند ساعته مقدمه ای است جهت ورود رسمی کتابخانه ها و مؤسسات مرتبط با مقوله ی نسخ خطی به عرصه ی کتابخانه های ديجيتال نسخ خطی ، و اميد آن هست که در آينده ی نزديک شاهد ارائه ی مقالات علمی و پژوهشی ، نشست ها و کنفرانس ها و فعاليتهای عملی در زمينه ی کتابخانه های ديجيتال نسخ خطی در ايران باشيم .

نسختين نشست کتابخانه های ديجيتال نسخ خطی در روز چهارشنبه بیستم ارديبهشت ساعت 16 در سرای اهل نوزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار می گردد :

سخنرانان :

دکتر اکبر ایرانی : نقش کتابخانه های ديجيتال در تصحيح متون

سرکار خانم غلامحسین زاده : وضعيت کتابخانه های ایران در زمینه ديجيتالی کردن نسخ خطی

مجید غلامی جلیسه  : اهداف و ضرورتهای ايجاد کتابخانه ديجيتال نسخ خطی

دوشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۸۵ ساعت ۶:۴۵
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت